Domena .eu – europejskie standardy bezpieczeństwa

W Polsce europejskie domeny cieszą się dużą popularnością. To świetny sposób na promocję witryny firmowej. By zarejestrować domenę europejską z końcówka eu trzeba być obywatelem UE lub przedsiębiorcą z obszaru EOG. Domeny eu działają od 2006 roku, obecnie funkcjonuje ich już ponad 3,5 mln, z czego ćwierć miliona w Polsce. Warto zastanowić się nad atutami jakie posiada domena .eu.

Efekt marketingowy

Domena .eu to brzmi dumnie. Wskazuje na działanie poza Polską, międzynarodowy charakter firmy, otwartość biznesu na rynki zagraniczne. W ten sposób można zbudować dobrą markę witryny, firmy. Faktycznie o wiele prościej jest zareklamować stronę www za granicą z rozszerzeniem eu niżeli domenę regionalną, która jest nieznana, trudna do zapisania, zapamiętania. Działając na wybranych rynkach np. w Holandii, we Włoszech, Francji nie musimy tworzyć domen z rozszerzeniami poszczególnych państw. Wystarczy nam jedna domena europejska, która stanowi wspólny mianownik dla tychże rynków. Ponadto domena .eu to synonim działania zgodnie z prawem, standardami europejskimi.

Profity z domeny .eu

Pewnym plusem z posiadania domeny europejskiej jest oszczędność na odnowieniach narodowych domen. Podsumowując koszty utrzymania jednej domeny jest tańsze, łatwiejsze do pozycjonowania, utrzymania. Rozpoznawalność domeny eu to klucz do sukcesu nie tylko na europejskim rynku ale światowym. O ile w UE większość Hiszpanów, Irlandczyków czy Szwedów zna rozszerzenia domen polskich, włoskich, francuskich itd. to np. w Chinach, USA trudno oczekiwać że użytkownicy szybko skojarzą domenę pl z Polską, za to masz pewność że domenę eu rozpoznają jako europejską.

Domena .eu

Zasady rejestracji domeny

Domeny z końcówką eu rejestrowane są na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Domeny kupujemy minimalnie na rok lub na kilka lat, a koszty rejestracji są różne i zaczynają się od złotówki. Odnowienie domeny eu to zwykle kilkadziesiąt złotych rocznie. Niestety nie tylko plusy maja domeny eu ale również pewne ograniczenia. Prócz podmiotów, które mogą zarejestrować domenę warto wspomnieć że domeny eu mogą zawierać tylko litery alfabetu łacińskiego oraz cyfry 0 do 9, a także myślnik. Pewnym atutem jest możliwość stosowania narodowych znaków diakrytycznych.

Istotnym ograniczeniem a jednocześnie standardem jest to, iż nazwa nie może być krótsza niż 2 znaki ani dłuższa niż 63 znaki. Statystycznie domeny eu są częściej klikane przez użytkowników, co za tym idzie łatwiej o pozycję w Google właśnie z taka domeną. Ponadto w 2010 roku jako pierwszy na świecie EURid wprowadził protokół DNSSEC dbający o bezpieczeństwo domen eu. DomainName System Security Extensions to zabezpieczenie domeny przed przekierowywaniem z adresu domeny, przechwytywaniem. Co więcej każda odpowiedź z serwera jest uwierzytelniania poprzez użycie klucza prywatnego i publicznego, dzięki czemu domeny są wiarygodne i bezpieczne.

Zabezpieczenie domeny

Oryginalnym narzędziem w domenach eu jest system APEWS, czyli system wczesnego ostrzegania i zapobiegania nadużyciom nazw domenowych. Opiera się on na sztucznej inteligencji i powoduje automatyczne zawieszenie domen eu które posiadają wątpliwe nazwy, w ten sposób dokonuje się walka z tzw. fake newsami i nie tylko. Od 208 roku system wychwycił 60 tysięcy złośliwych domen eu.

Krokiem do przodu we wzmocnieniu bezpieczeństwa jest nawiązanie współpracy między EURid z EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej). Kooperacja dotyczyć ma zabezpieczenia marki, jak i domeny w sposób kompleksowy. W praktyce zgłaszając znak towarowy na teren UE klient EUIPO jest informowany czy znak ten jest także używany jako nazwa domeny. Jednocześnie możliwe jest ustawienie powiadomienia w razie gdy ktoś chce zarejestrować domenę eu pasująca do danego znaku towarowego. Europejskie standardy mają wzmocnić pozycję domen eu, zachęcając użytkowników do rejestracji między innymi przy pomocy wzmożonego bezpieczeństwa.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]