Domena bloga nie powinna być przypadkowa. Czasem idealne podpowiedzi wskazuje nam intuicja. Mimo to warto jest uwzględnić kilka podstawowych zasad przy wyborze adresu internetowego. Uniwersalne wskazówki mogą stanowić inspirację i pomogą uniknąć porażki. Jaka domena na bloga okaże się najlepszym wyborem?
Wybór domeny dla bloga jest równie ważny co wybór adresu strony internetowej, chociaż w przypadku bloga jest znacznie większa dowolność. Najczęściej adres bloga odnosi się do jego tematyki lub charakteru. Podobnie jak domena firmowa adres bloga powinien być atrakcyjny, krótki, łatwy do zapamiętania. Czasem pomysł na nazwę bloga i jego adres mamy od razu, czasem trzeba to przemyśleć podobnie jak logo i konwencje bloga. Coraz częściej spotyka się konkursy na nazwę bloga. Podobnie jak w przypadku strony www adres winno się wybierać tylko raz i go nie zmieniać. Migracja między domenami zawsze prowadzi do uszczerbku na popularności i zamieszania. Wypromowanie nowego adresu kosztuje sporo wysiłku, co nie jest niemożliwe. Mimo wszystko o wiele prościej jest wybrać dobrą domenę od razu niżeli ją z czasem zmieniać.
Domena czy subdomena
Jednym z rozwiązań dla firmowego bloga jest stworzenie subdomeny dla bloga na domenie firmowej. Jeśli jednak blog nie jest związany z witryną firmową warto być oryginalnym. Wybór adresu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od celu jaki przyświeca tworzeniu bloga. Jeśli służyć ma on promocji konkretnej marki, produktu, osoby, stowarzyszenia itd. dobrze jest zawrzeć te nazwę w adresie. Jeżeli blog ma się skupiać na określonej tematyce, jego adres winien do niej nawiązywać. Prowadzenie sklepu internetowego i dedykowanego bloga do jego promocji to obecnie bardzo popularne rozwiązanie. W takiej sytuacji pisanie bloga opartego na subdomenie to idealny wybór. Jak widać jest w czym wybierać. Działając regionalnie mamy możliwość osadzenia bloga na domenach regionalnych jak slask.pl czy nawet poszczególnych miast jak warszawa.pl. Działając tematycznie również możemy stworzyć blog na domenie nocowanie.pl czy turystyka.pl itd. Tak więc subdomena może być wartościowym dodatkiem.
Jaka domena na bloga – Atrakcyjny adres
Od tego na ile atrakcyjny adres bloga wybierzemy zależy jak wielu użytkowników przyciągniemy. Oczywiście z czasem blog obroni się swoją zawartością, treścią, jednak początkowo musimy blog wypromować. Nie jest to wcale łatwe zadanie, wręcz przeciwnie. Promując adres bloga o wątpliwym adresie, trudnym do wpisania w przeglądarkę nie będzie łatwo pozyskać odbiorców. Warto by adres z czymś się kojarzył, wówczas łatwiej taką nazwę zapamiętać. Warto także by nie było łatwo popełnić w adresie błędu czy też literówki. Istotne znaczenie ma też rozszerzenie domeny czy będzie to standardowe pl, czy eu a może com, a być może domena regionalna. Im dłuższy adres tym trudniej go zapamiętać, jednak subdomeny maja też swój urok jak adresy na domenie blogpress, która powstała właśnie dla blogów i jest doskonale znana na całym wiecie. W tym przypadku dłuższe rozszerzenie nie zaszkodzi blogowi. Dobrze jest posiłkować się pomocą znajomych, rodziny w ocenie atrakcyjności adresu bloga. Burza mózgów to świetny sposób na wybór domeny. Również przyda się krytyczny osąd osób z zewnątrz. Jeśli nasz adres przejdzie wstępny test w gronie najbliższych, to istnieje prawdopodobieństwo że poradzi sobie również w internecie.
Sprawdź możliwości
Zanim zdecydujemy o adresie bloga winniśmy sprawdzić czy dany adres jest wolny i dostępny do zarejestrowania. Może się okazać, iż musimy go zmodyfikować gdyż taki jak założyliśmy już ktoś wykorzystał. Gdy ma miejsce taka sytuacja warto rozważyć większą zmianę niżeli kosmetyczne dodanie myślnika lub cyfry czy litery. Może się bowiem zdarzyć że użytkownicy omyłkowo będą wchodzić na te drugą stronę zamiast na nasz blog. Zwłaszcza jest zalecana ostrożność gdy chodzi o konkurencję. Ważnym elementem do sprawdzenia jest też kwestia pozycjonowania. Warto zatem w wyszukiwarkę wpisać słowa składające się na adres naszego przyszłego bloga by sprawdzić jaką konkurencję będziemy mieć w walce o pierwsze pozycje w Google. Im mniej ogólnikowe hasła tym łatwiej zyskać lepsza pozycję.