Jaki CMS wybrać – nasza propozycja

Planując prowadzenie serwisu www, czy to strony firmowej, czy bloga osobistego musimy dokonać wyboru systemu zarządzania treścią, czyli tzw. CMS. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości, warto więc poznać wiodące propozycje. Decyzja o wyborze winna zapaść po przenalizowaniu kluczowych kryteriów jak prosta obsługa, przyjazny interfejs, kwestia odpłatności, rozbudowane możliwości, kompatybilność z serwerem, popularność w sieci, dostęp do pomocy technicznej, rozszerzeń i aktualizacji. Zatem jaki CMS wybrać? Dla każdego inne kryteria będą przeważające. Mimo to obiektywnie oceniając do wiodących CMS należy WordPress, Joomla jak i Dropal.

Autorski a może Open Source?

Poza proponowanymi na rynku CMS-ami warto zaznaczyć iż nie ma przeszkód by stworzyć własny, autorski CMS skrojony na miarę swoich potrzeb. Wybierając autorski CMS musisz liczyć się z koniecznością posiadania stosownej wiedzy z zakresu budowy i działania CMS, programowania. Jeśli takiej wiedzy nie posiadasz i nie planujesz posiąść ogranicz się do wyboru spośród środowisk typu open source, które są łatwe w obsłudze, powszechnie dostępne i nieustannie rozwijane przez osoby mając stosowną wiedzę programistyczną. Autorskie CMSy tworzone są w oparciu o PHP, Java czy ASP. Zwykle są odpowiednie dla rozbudowanych portali wielofunkcyjnych z zapleczem informatycznym.

Jaki CMS wybrać? Popularne propozycje

Do najpowszechniej stosowanych w skali świata CMS-ów należy WordPress, Joomla! i Drupal. Rekordy popularności i pozytywnych ocen zdobywa WordPress uznawany zarówno przez poczatkujących, jak i zaawansowanych webmasterów za najlepszy CMS z dostępnych. Według statystyk co trzecia strona w sieci oparta jest na WP. Powstał jako platforma blogowa, z czasem stał się najczęściej wybieranym CMS-em do tworzenia witryn www. Obecnie służy zarówno blogom jak i sklepom online.

Do zalet WordPressa należy prostota obsługi, intuicyjny interfejs z edytorem wizualnym pomagającym obsługiwać strony zupełnym laikom. Ponadto atutem WP jest możliwość łatwej i dowolnej rozbudowy, przebudowy przy pomocy dostępnych szablonów, widgetów, wtyczek i pluginów. W kilka minut można stworzyć prostą stronę www wypełniając szablon autorską treścią. To największa przewaga WP nad konkurentami. Poza licznymi wtyczkami warto dodać, iż funkcjonuje społeczność WP, dzięki którym dostępna jest pomoc techniczna jak i możliwość rozwoju. Niestety z uwagi na swoją popularność użytkownicy WP są narażeni na rozmaite ataki hakerskie i niebezpieczeństwo w sieci. Niekwestionowanym plusem jest darmowy charakter WP, jednak należy pamiętać iż nie wszystko w WP jest bezpłatne.

jaki cms wybrać

Joomla!, konkurencja dla WP

Joomla, jest drugim CMS pod względem popularności w sieci, również opartym na open source. Funkcjonuje od 2005 roku i notuje ponad 110 mln pobrań. Niestety interfejs Joomla wymaga opanowania i nie jest już tak intuicyjny jak WP. Występuje w 76 wersjach językowych. Do zalet Joomli należy zaliczyć rozbudowaną funkcjonalność, niestety nie każda opcja jest bezpłatna. Również jak WP posiada dedykowaną społeczność wspierająca się i uczącą. Do minusów Joomla należy zaliczyć konieczność posiadania podstaw w zakresie PHP jak i kwestię rozbudowanego panelu administracji.

Trzeci gigant – Drupal

Drupal to idealny wybór dla osób chcących stworzyć z założenia zaawansowana witrynę. CMS ten twórcy aktualizują co pół roku uwzględniając najnowszą technologię PHP7, Symfony Framework. Bezsprzeczną zaletą Drupala jest rozbudowana infrastruktura. Posiada on nieograniczone możliwości rozwijania witryn internetowych, dorównując autorskim CMS-om. To propozycja dla wymagających i zaawansowanych webmasterów, developerów, kompletnych profesjonalistów. Do wad zaliczyć trzeba potrzebę posiadania wiedzy z zakresu programowania, jak i trudną instalację. Ponadto dokonując aktualizacji do nowszej wersji, część komponentów wymaga całkowitego przeprojektowania i napisania od nowa.

Podsumowując, jaki CMS wybrać? Jeżeli nie jesteś ambitnym programistą wybierz WordPress, sprawdzone, praktyczne narzędzie dla każdego. To świetny wybór pozwalający zadowolić zarówno blogera, jak i właściciela złożonego serwisu www.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]