Jakie są rodzaje hostingów

Zakup hostingu wiąże się z koniecznością wyboru nie tylko pojemności serwera, usługodawcy ale przede wszystkim co do typu hostingu. Co do zasady, wyróżniamy następujące rodzaje hostingów:  serwery www, serwer VPS oraz serwery dedykowane. Typy te różnią się komfortem korzystania, możliwościami serwera, jak też ceną za usługi hostingowe.

Rodzaje hostingów i różnice między nimi

Również u jednego hostingodawcy jakość usługi hostingowej różni się w zależności od pakietu. Dostępne są zarówno pakiety rozbudowane, jak też tanie, ograniczone do minimum. Z reguły nawet usługi dostępne w promocji za złotówkę są wystarczające dla amatorów, blogerów, administratorów niewielkich stron www, serwisów firmowych. Jeśli niespecjalnie zależy nam na niezawodności serwera, w dodatku potrzebujemy jedynie niewielką przestrzeń serwera, wystarczy nam najtańszy pakiet hostingowy na potrzeby www. Nieco bardziej zaawansowanym pakietem jest hosting serwera współdzielonego VPS. W abonamencie usługodawca zwykle otrzymuje możliwość tworzenia z automatu cyklicznej kopii zapasowej, wsparcie techniczne 24h, gwarancje prędkości przesyłu danych. Najszerszym pakietem usług hostingowych jest serwer dedykowany. To oferta dla administratorów dużych, złożonych serwisów www, wypełnionych multimediami i dużą ilością treści. To również rozwiązanie dla firmowych serwisów informacyjnych, sklepów internetowych, platform learningowych itd. Hosting dedykowany cechuje się dużą niezależnością, niezawodnością, doskonałym transferem danych, dużą pojemnością.

rodzaje hostingów

Wady kontra zalety

Każdy rodzaj serwera ma swoje plusy i minusy. Jeśli zależy nam przede wszystkim na cenie to darmowe hostingi, jak i serwery za złotówkę itp. są świetnym rozwiązaniem. Niestety nie możemy od nich oczekiwać doskonałej jakości, prędkości transferu, braku awarii w funkcjonowaniu, ochronie przed włamaniami. Tani hosting to również limity przesyłu danych, ograniczenia w administrowaniu, brak opcji założenia skrzynki mailowej, a i często konieczność wyświetlenia reklam na stronie www. Chcąc uniknąć tychże minusów trzeba być gotowym zainwestować kilkaset, czy nawet kilka tysięcy złotych w serwer, który będzie stworzony na nasze potrzeby, wyłącznie dla nas.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]