Korzyści jakie niesie za sobą stosowanie certyfikatu SSL

Cyberbezpieczeństwo to nie tylko modny temat, ale i bardzo ważny. W dobie, gdy hakerów jest coraz więcej a ataki ich są wyrafinowane, warto jest zadbać o bezpieczeństwo witryny pod każdym względem. Stosowanie certyfikatu SSL zapewnia pewien standard bezpieczeństwa. Jest znakiem dla użytkownika, iż strona jest chroniona i jej bezpieczeństwo nie jest zagrożone, ani obojętne.

Stosowanie certyfikatu SSL i jego znaczenie

SSL oznacza Secure Socket Layer i funkcjonuje od 1994 roku i zapewnia bezpieczny przesył danych poprzez ich szyfrowanie. Dane przesyłane z użyciem protokołu HTTPS są zabezpieczone protokołem TLS (Transport Layer Security). Zapewnia on trójstopniową ochronę w postaci szyfrowania, integralności danych (nie są one zmieniane podczas transferu). Widoczność posiadania certyfikatu przez stronę jest nie do ukrycia gdyż objawia się w adresie poprzez https://. W zależności od poziomu certyfikatu występuje różnorodność certyfikatu SSL. Najbardziej podstawowy certyfikat SSL nic nie kosztuje i w zasadzie może go otrzymać każda strona pod warunkiem pozytywnej weryfikacji. Kolejne stopnie są już odpłatne. Certyfikat powinniśmy wdrożyć w każdym serwisie, który wykorzystuje lub przetwarza dane osobowe odwiedzającego, co tyczy się przede wszystkim sklepów internetowych. Wbrew pozorom wielu użytkowników zwraca uwagę czy dana witryna jest zabezpieczona certyfikatem. O certyfikat winny się postarać strony bankowe, medyczne, szkolne, urzędowe, jak i pocztowe czy aplikacje internetowe.

stosowanie certyfikatu SSL

Realne korzyści

Posiadanie certyfikatu SSL pozytywnie wpływa na SEO. Sprawia, że Google uważa witrynę za wartościową i bezpieczną, godną polecenia i odwiedzenia. Premiuje w ten sposób witryny z certyfikatem. Ponadto certyfikaty tego typu są niezawodne, nie da się ich złamać. Autorzy nieustanie prowadzą prace nad doskonaleniem zabezpieczeń dzięki czemu certyfikat gwarantuje bezpieczeństwo, realne nie tylko nominalne. Algorytm 256 bitowego klucza jest nie do rozszyfrowania. Co więcej, certyfikat ma swoja renomę i prestiż, zdobyte zaufanie internautów. Strona mająca klucz zabezpieczeń SSL uchodzi za wiarygodną.

Inwestując w certyfikat zyskujemy dodatkową ochronę przed phishingiem. W przypadku certyfikatu nie ma możliwości podszycia się pod właściwą stronę. Strony z zieloną kłódką cieszą się większym zaufaniem, to zaś wpływa na prestiż witryny i jest powodem do dumy i pochwalenia się, świadczy o profesjonalizmie firmy. Takie działanie pomaga w zbudowaniu grona klientów. Witryny wyposażone w SSL cechuje niższy współczynnik odrzuceń (ang. bounce rate) czyli odsetek wizyt na stronie, podczas których użytkownik nie wszedł w żadną interakcję ze stroną. Jakby nie patrzeć SSL to światowy standard zabezpieczeń. Posiadanie certyfikatu to oznaka postępu i podążania za nowoczesnymi rozwiązaniami. Konsekwencją może być zwiększenie obrotów strony www, co potwierdziły statystyki wydajności Payment Card Industry Data Security Standard.

Możliwość integracji witryny z Facebookiem

Zaletą SSL jest również możliwość integracji witryny z Facebookiem. SSL jest wymogiem do takiej integracji. Sklep na Facebooku możemy w pełni zintegrować z naszym normalnym sklepem, mogą się w nim aktualizować np. stany magazynowe podczas dokonywania zakupów.  Co więcej, światowa organizacja ochrony danych GIODO rekomenduje stosowanie certyfikatu SSL. Biorąc pod uwagę niezbyt wygórowane koszty w porównaniu do korzyści certyfikat SSL jest tanim sposobem na wzmocnienie pozycjonowania, jak i marketingu firmy w sieci. Kolejnym atutem jest łatwość jego uzyskania jak i wdrożenia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]