Jak aktywować certyfikat SSL na WordPress

Pobranie, wykupienie certyfikatu SSL to nie wszystko. Wymaga on wdrożenia, aktywacji w WordPress. Nie jest to zadanie trudne i każdy bez trudu sobie z nim poradzi. Dopóki nie aktywujemy posiadanego certyfikatu przeglądarka będzie wyświetlać komunikat o braku zabezpieczenia naszej witryny www. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak aktywować certyfikat SSL na WordPress.

Jak aktywować certyfikat SL na WordPress – Sposoby aktywacji

Istnieją dwie metody aktywacji, ręczna oraz za pomocą specjalnej wtyczki WP. Aktywacji można dokonać za pośrednictwem wtyczki really Simple SSL. To banalnie prosta w obsłudze wtyczka. Niestety jej użycie ma swoje wady. Instalacja wtyczki i jej uruchomienie powoduje aktywacje klucza SSL. Niestety ten sposób spowalnia witrynę. Przez profesjonalistów ta metoda jest odradzana, jednak dla osób początkujących to optymalny sposób poradzenia sobie z wdrożeniem SSL na stronie. Wtyczka jest darmowa i dostępna w bibliotece WP. Wtyczka każdorazowo wykrywa w adresie http i zamienia go w https. Dzięki temu nie ma znaczenia mieszana treść w witrynie.

Sama instalacja wtyczki nie różni się od instalacji innych wtyczek WP. Wystarczy w kokpicie wybrać wtyczki i dalej dodaj nową. By uniknąć niespodzianek warto przed uruchomieniem wtyczki wykonać kopię zapasową witryny. Gdy już to zrobimy możemy uruchomić wtyczkę klikając aktywuj SSL. Zwykle w tym momencie zostajemy wylogowani, zatem musimy się ponownie zalogować i dla bezpieczeństwa należy w ustawieniach wybrać opcję bezpośrednie odnośniki po czym dokonać zapisu. I gotowe. Łatwe, prawda?

Jak aktywować certyfikat SL na WordPress

Ręczna aktywacja

Drugą metodą aktywacji certyfikatu SSL jest jego ręczne włączenie. Konieczna jest wtedy ingerencja w kod strony, który musimy samodzielnie zmodyfikować. Wykonując tę czynność zgodnie z instrukcją zamieszczoną w sieci nie powinno się nic popsuć a aktywacja winna przebiec pomyślnie. Przede wszystkim musimy pamiętać o zaktualizowaniu adresu w ustawieniach WP. Należy wybrać Ustawienia i dalej Ogólne. W polach Adres WordPressa (URL) oraz Adres witryny (URL) należy zmienić przedrostek adresu z http na https. Po wszystkim koniecznie należy zapisać zmiany. Kolejnym krokiem jest zmiana w pliku htaccess. Należy wykorzystać klienta FTP i dostać się do swojego hostingu. Kolejno wchodzimy w główny folder WP i otwieramy plik .htaccess. Dodać do niego należy kod:

 

IfModule mod_rewrite.c

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

</IfModule>

 

Aktualizacja odnośników

To jednak nie wszystko, gdyż konieczna jest dodatkowo aktualizacja odnośników. Niestety niektóre odnośniki w dalszym ciągu mogą otwierać się z http, tzw. mieszana zawartość. Również w metodzie ręcznej niezbędna będzie wtyczka WP. Użycie wtyczki jest jednorazowe zatem nie obciąża strony pod kątem szybkości jej ładowania się. Tym razem w ustawieniach przez dodaj wtyczkę wybieramy Better Search replace. Wtyczka wymaga instalacji i aktywacji. Po jej włączeniu w narzędziach wybieramy Search For i wpisujemy adres strony z http. Kolejno wypełniamy pole Replace With wpisując adres strony www z https. Ponadto zaznaczyć należy Run and dry run po czym wystarczy kliknąć Research/Replace. Po wykonaniu tego zadania wtyczkę można odinstalować i usunąć. Jak widać pracy z aktywacją ręczną jest więcej, jednak i ta metoda nie jest trudna.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]